Uszkodzona maglownica: objawy

cobra-18985_1280Kiedy układ kierowniczy przestaje poprawnie działać, objawów jest wiele. A objawy te nie zawsze są jednoznaczne. Przykładowo: stuki z okolic komory silnika mogą oznaczać problem z przegubem krzyżakowym, ale i z drugiej strony zwykłe zużycie końcówek.

Jeżeli zaobserwujesz wyciek, znaczy, że może dojść do zatarcia pompy wspomagania. Może się zdarzyć tak, że zwyczajnie przeoczysz wyciek oleju. Wówczas z czasem usłyszysz dziwne metaliczne odgłosy podczas pracy pompy. Wtedy najlepiej zatrzymać samochód (dalsze użytkowanie grozi jej zatarciem) i odholować do warsztatu. Zazwyczaj serwisy regenerujące przekładnie naprawiają też pompy.

Najpoważniejszą usterką jest systematyczne powiększanie się luzów na listwie przekładni. Choć większość nowych pojazdów została wyposażona w systemy automatycznej kasacji takich luzów, zwiększa to efektywność, ale nie zapobiega problemowi. A problem narasta. Powoli. I systematycznie. Na dokładkę, producenci samochodów, w ramach oszczędności, nie zawsze stosują najbardziej efektywne rozwiązania (tak jak w wypadku automatycznej kasacji luzów – przede wszystkim liczy się oszczędność, czasem niestety kosztem jakości). Dlatego łatwo przeoczyć, kiedy nasze auto gorzej reaguje na ruchy kierownicą. Jest jednak banalna metoda, która pozwala sprawdzić, czy nie przekroczyliśmy stanu alarmowego. Jeżeli ruch jałowy kierownicą (taki, podczas którego koła w ogóle nie skręcają) będzie mniejszy od 30 milimetrów – wszystko powinno być względnie dobrze. Powyżej zaś 30-40 milimetrów, wiedz, że coś się dzieje.
Kiedy luzy już powstaną, wówczas najczęściej konieczna jest wymiana tulei. Ewentualnie dokręcenie konkretnych śrub. Nie powierzaj takich napraw mechanikom, którzy stricte w tym się nie specjalizują. Przy tego typu pracach bardzo istotny jest profesjonalizm i doświadczenie.

Warto działać prewencyjnie, raz na jakiś czas pojechać do serwisu, sprawdzić stan gumowych osłon. Dlaczego? Przekładnie kierownicze są bezobsługowe. Jeżeli cały układ jest nieszczelny, przedostają się zanieczyszczenia, piasek i woda. Powoduje to wypłukiwanie smarów oraz korozję. Szczelność w dużym stopniu gwarantuje nam bezawaryjność. I tutaj, w wypadku przeglądu, tak samo warto postawić na profesjonalizm. Specjalista nie tylko wymieni uszczelniacze, ale sprawdzi, czy części nie zaczęły np. korodować, uzupełni poziom płynów. Na pewno będzie wiedział, co robi. Zatem warto wówczas pojechać do dobrej stacji diagnostycznej, lub serwisu zajmującego się przekładniami kierowniczymi.

No Comments Yet.

Leave a comment