Renowacja kierownicy plastikowej.

Jeżeli chcemy sprawić, żeby nasza kierownica wyglądała jak nowa, możemy ją poddać renowacji. Proces nie jest ani kosztowny, ani czasochłonny – dlatego warto zainteresować się tym tematem.

Pierwsze kroki

Zależnie od stopnia uszkodzenia koła kierownicy, konieczny będzie dobór odpowiednich materiałów – w przypadku dużych ubytków trzeba się zaopatrzyć w szpachlę elastyczną, odpowiednią do plastiku. Jednak zanim cokolwiek zrobisz – zaraz po zdemontowaniu koła kierownicy – trzeba je odtłuścić, a następnie lekko przetrzeć miękkim papierem ściernym – chodzi o pozbycie się zabrudzeń i niewielkich nierówności. Dopiero po wykonaniu tych czynności, należy użyć szpachli, żeby wypełnić ubytki. wyciek

Co dalej?

Kiedy wszystko już wyschnie, przystępujemy do polerowania – najlepiej najpierw użyć papieru o mniejszej, następnie większej gradacji (np. pięćset, potem tysiąc). Efektem powinna być przyjemna w dotyku, gładka faktura.

Teraz powinniśmy jeszcze raz oczyścić powierzchnię koła kierownicy (może być spirytus, albo benzyna ekstrakcyjna) – dobrze przygotowana powierzchnia spowoduje, że lakier będzie się utrzymywał dłużej. Jeżeli cechuje Cię perfekcjonizm, to zanim przystąpisz do lakierowania po całości, sprawdź w mniej widocznym miejscu koła kierownicy kolor – czy po położeniu pierwszej warstwy odpowiada Twoim oczekiwaniom. Jeśli tak – pozostaje położyć kilka warstw (w sumie 3-4), żeby koło kierownicy zyskało na wyrazistości . Teraz pozostanie Ci już tylko zamontować z powrotem część, którą właśnie odnowiłeś.

Podczas renowacji nie usuwaj emblematu firmowego, gdyż może się to skończyć jego zniszczeniem!

No Comments Yet.

Leave a comment