Przekładnia ślimakowa

Niektóre auta klasy Premium, a także pojazdy ciężkie charakteryzują się tym, że w ich konstrukcji zastosowano przekładnie ślimakowe. W tym układzie, za przeniesienie ruchu kierownicy na skręt kół odpowiada ślimak i ślimaczka. Jednak one tak samo ulegają naturalnemu zużyciu (np. wytarciu się). Tak samo, jak w wypadku maglownic, może okazać się, że przekładnia ślimakowa jest nieszczelna. Że wdała się korozja, że wyciekł olej.

Regeneracja przekładni ślimakowej jest w gruncie rzeczy podobna do regeneracji zwykłej maglownicy. Ale o ile zamiast zębatek mamy do czynienia z wcześniej wspomnianymi ślimakiem i ślimaczką, cały układ musi wyglądać trochę inaczej.

Zakres prac podczas regeneracji przekładni ślimakowej różni się więc zatem w niektórych aspektach, w porównaniu do regeneracji maglownic. Oczywiście, najczęściej wymagane jest
precyzyjne przeszlifowanie ślimaka i ślimaczki, uzupełnienie płynów, zadbanie o szczelność całej instalacji, jednak nie każdy mechanik to potrafi. I o ile nie każdy ma niezbędną rutynę Warsztat z zewnątrz w Kożuchowiew przekładniach w ogóle, o tyle w przekładniach ślimakowych sytuacja wygląda jeszcze gorzej.

Głównie z tego powodu, że budowa przekładni ślimakowej jest nieco inna, tutaj wyjątkowo warto powierzyć pracę profesjonalnemu serwisowi. Tylko taki gwarantuje dostęp do bardzo dobrej jakości części, w tym wypadku trudniej dostępnych. Tylko taki zagwarantuje jakość naprawy i tylko taki jest w stanie ją przeprowadzić profesjonalnie (np. dzięki wyposażeniu swojego warsztatu w park maszyn i profesjonalną kadrę serwisantów).

Lwia część warsztatów nie jest przygotowana do napraw pojazdów ciężkich. Przewagą profesjonalnego serwisu zajmującego się przekładniami kierowniczymi jest właśnie to, że na pewno będzie przygotowany do regeneracji czy to przekładni zębatej, czy ślimakowej. Taki warsztat będzie posiadał niezbędne maszyny, niezbędne części i fachowców, którzy są doświadczeni.

Co więcej, jeżeli już powiedzieliśmy, że w wypadku napraw pojazdów tak specyficznych, wyjątkowo liczy się jakość – profesjonalny serwis swoją jakość poręczy pisemną gwarancją (jeśli to możliwe, poproś o gwarancję także na sam montaż – profesjonalny montaż to 80% żywotności przekładni kierowniczej). Wówczas zyskujesz na pewności, że nie zostałeś oszukany, co niestety w mniej profesjonalnych warsztatach potrafi się zdarzyć.

I przede wszystkim unikaj wyjątkowych okazji – zazwyczaj są to przekładnie ślimakowe z ukrytymi wadami z aut powypadkowych (np. nieszczelne albo skorodowane).

No Comments Yet.

Leave a comment