Jak wymienić maglownicę?

1. Skąd wiemy, że coś jest nie tak z maglownicą?

Jeżeli obserwujemy luzy na przekładni kierowniczej, dochodzą nas niepokojące, metaliczne stuki podczas skręcania kołami, widzimy wycieki przy kolumnie kierowniczej, powinien być to dla nas bardzo jasny i czytelny sygnał, że mamy uszkodzoną maglownicę. Sprawa jest poważna. Układ kierowniczy odpowiada bezpośrednio za bezpieczeństwo. Zarówno nasze, jak i reszty uczestników ruchu. Jeżeli nie zajmiemy się naprawą, pojazd będzie nam odmawiał posłuszeństwa na drodze, a z czasem dojdzie do całkowitej utraty panowania nad autem.

2. Maglownica – nowa? Używana? Zregenerowana? A może do naprawy?

przekroj-maglownicyZależnie od objawów, warto rozpatrzyć właściwie trzy propozycje. Czasami faktycznie wystarczy tylko i wyłącznie naprawa.
Jeżeli natomiast dochodzi do wymiany maglownicy, nie jest to sprawa prosta. Na wstępie warto wyeliminować wszystkie używane, w okazyjnych cenach, bo przez miesiąc jeździła autem tej samej marki co nasza matka z dzieckiem. Ale pies pogryzł fotel pasażera, auto stało się brzydkie, a reszta części, w tym maglownica, stały się niepotrzebne. Takie historie są zazwyczaj nieprawdziwe.
Ceny nowych części w autoryzowanych salonach nie należą do najniższych. W wypadku niektórych modeli aut, mogą osiągać nawet kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Niewątpliwym plusem jest zwyczajny spokój psychiczny – przyjeżdżam, zostawiam, płacę, odbieram i nic za bardzo mnie nie interesuje.
Jeżeli pieniądze są dla nas istotnym czynnikiem, warto zainteresować się maglownicą zregenerowaną. Te, na które producenci wystawiają pisemne gwarancje, cechują się bardzo dobrą jakością. Cena takich maglownic potrafi za to dużo spaść. Nawet do kilkuset złotych w wypadku popularniejszych modeli samochodów.
Bądź ostrożny! Upewnij się, czy nie padasz ofiarą oszustwa. Przykładowo, jeżeli konieczna jest tylko wymiana uszczelniaczy, mówimy o wydatkach rzędu maksymalnie pięćdziesięciu złotych + montaż. Upewnij się, czy mechanik, u którego chcesz dokonać naprawy, współpracuje z firmą specjalizującą się w regeneracji maglownic.

3. Ważne, żeby mechanik był specjalistą w swojej dziedzinie!

logo autoregeJesteś pewien, że problem dotyczy właśnie maglownicy? Zostaw auto pod opieką specjalisty. W większych miastach nie ma problemu ze znalezieniem kilku ekspertów z zakresu wymiany maglownic. Praca przy demontażu, czy ze skomplikowanymi układami wspomagania u osoby nie mającej większego doświadczenia, może okazać się dużo bardziej czasochłonna (normalnie wymiana zajmuje maksymalnie do 6 godzin) i przez to bardziej kosztowna. Co więcej, zostawiając auto u eksperta, zyskujesz pewność, że naprawa została przeprowadzona sprawnie i dokładnie. Dodatkowo mechanicy specjalizujący się w wymianie maglownic, współpracują z firmami, które zajmują się regeneracją. Bardzo często po prostu oddają takiej firmie maglownicę do regeneracji, a zabierają już wcześniej zregenerowaną i gotową do montażu. Wówczas możesz liczyć na gwarancję na wykonane naprawy.
Bardzo ważne! Przy wymianie elementów układu kierowniczego, upewnij się, że po naprawie została ponownie ustawiona geometria zawieszenia!

No Comments Yet.

Leave a comment